Co można wycinać laserem?

Cięcie laserowe to nowoczesna metoda obróbki blach płaskich wykonanych z takich materiałów jak np.: stal węglowa, stal kwasoodporna czy aluminium. Dzięki niej można ekonomicznie i niezawodnie wytwarzać produkty odznaczające się wysoką jakością, a wycinane elementy są niezwykle precyzyjne.


Charakterystyka cięcia laserowego


Cięcie laserem  sprawia, że możliwe staje się dokładne i szybkie rozcinanie materiałów metalowych i niemetalowych o różnej grubości. Wiązka laserowa powoduje, że materiał, na który jest skierowana roztapia się i odparowuje. Średnica takiej wiązki nie jest zazwyczaj większa niż pół milimetra i ma zdolność całkowitego przenikania materiału. Proces cięcia metodą laserową jest, w porównaniu do innych bardziej klasycznych metod, które wymagają oddziaływania wielkimi siłami na ciętą blachę, bezdotykowy i niezwykle precyzyjny. Obrabiany przedmiot nie jest narażony na jakiekolwiek zniekształcenia czy uszkodzenia. Krawędzie powstające na skutek cięcia laserowego są najwyższej jakości.


Jakie materiały nadają się do cięcia laserowego?


Do cięcia laserowego nadaje się większość materiałów stosowanych w obróbce przemysłowej. Można w ten sposób ciąć stal, aluminium, stal szlachetną, metale kolorowe, ale także tworzywa niemetalowe – np.: tworzywa sztuczne, szkło, drewno, a nawet ceramikę. Grubość ciętych blach może wahać się od 0,5 do ponad 25 milimetrów.


Przykłady zastosowania cięcia laserem:


• Elementy do przemysłu motoryzacyjnego (np. słupki B i inne części)
• Produkcja noży domowych (jest szybsza, ponieważ nie wymaga obróbki wykańczającej krawędzi cięcia)
• Koła zębate (wycinane metodą laserową są pozbawione jakichkolwiek zadziorów)
• Elementy do przemysłu wojskowego
• Części do przemysłu elektronicznego
• Drobne i precyzyjne elementy do telefonów komórkowych
• Części do przemysłu lotniczego


Jeżeli grubość materiału, który chcemy przeciąć nie przekracza 25 mm, to cięcie laserem jest najlepszym wyborem. Laser zagwarantuje idealną precyzję oraz doskonałą powtarzalność wszystkich elementów i czynności.

 

Wróć do bloga