Co to jest cięcie CNC?

CNC jest to bardzo nowoczesna metoda obróbki wykorzystująca maszyny sterowane komputerowo. Takie maszyny można dowolnie zaprogramować, aby w bardzo precyzyjny i powtarzalny sposób cięły różnego rodzaju materiały według ustalonego wcześniej projektu. CNC pozwala na bardzo szybkie, dokładne i powtarzalne wykonywanie nawet skomplikowanych kształtów.


Jak działają maszyny CNC?


Pierwszą fazą jest etap projektowania wspomaganego komputerowo, później stworzony projekt jest przetwarzany na plan sterowania maszyny, a następnie wykonywany. Programy i sterowniki CNC na każdym kroku nadzorują pracę maszyny i komunikują się z operatorem przy pomocy specjalnego interfejsu użytkownika. Operator ma dzięki niemu możliwość edycji i wykonywania programów obróbki, wprowadzania informacji korekcyjnych narzędzi, przesuwania układu współrzędnych, zmiany parametrów obróbki, a także śledzenia postępów całego procesu.


Cięcie CNC  realizowane jest automatycznie, co powoduje, że pracownik nie musi samodzielnie go wykonywać, a jedynie nadzoruje urządzenie i wprowadza ewentualne zmiany.


Zalety cięcia CNC:


• Niezwykła precyzja cięcia, nieosiągalna dla tradycyjnych technik.


• Powtarzalność cięcia, która gwarantuje, że wykonywane części będą wyglądać tak samo.


• Gładka i czysta powierzchnia cięcia, co powoduje, że nie ma konieczności dodatkowego wykańczania krawędzi elementu.


• Minimalizacja odpadów - jest to możliwe dzięki skrupulatnemu zaplanowaniu cięcia w taki sposób, aby zmniejszyć ilość powstających w tym procesie odpadów produkcyjnych.


• Oszczędność czasu – komputer sterujący zachowuje wszystkie wprowadzane do niego dane, dzięki temu nie trzeba za każdym razem wprowadzać ręcznie wszystkich parametrów.


• Oszczędność pieniędzy – komputerowe sterowanie procesem wycinania powoduje, że ryzyko wystąpienia jakichkolwiek błędów jest minimalne, a co za tym idzie nie marnuje się materiałów, które w manualnej obróbce często są źle wycięte i przez to zmarnowane.


Cięcie CNC jest wykorzystywane w zakładach przemysłowych i produkcyjnych, ponieważ mimo początkowej inwestycji w drogą technologię, niesie ze sobą sporo oszczędności i jest opłacalne.

 

Wróć do bloga